antaba.pl ›› galeria ›› meble ›› porady  
antaba.pl Galeria   |   Aukcje   |   Pasaż Handlowy   |   Oferta   |   Informacje   |   Kontakt
 
    Lista kategorii
Galeria Meble:
Antyki
Stylowe
Biurka
Komody
Komody wysokie
Sekretarzyki
Stoły
Sypialnie

Na zamówienie

 

Politury z szelaku naturalnego - zrób zakupy online.

Politura

Kup teraz politurę wykonaną z szelaku naturalnego. Politura » Szelak »

      Porady konserwatorów

Jak dbać o politurowane meble?

Sklep z materiałami dla konserwatorów znajdziesz w pasażu handlowym »

Politura* to tradycyjna i szlachetna powłoka, którą wykańcza się meble. Dobrze wykonana może służyć przez wiele lat i długo podkreślać piękno drewna, z jakiego jest wykonany przedmiot.

Pamiętać należy o przestrzeganiu kilku zasad dotyczących używania tych mebli i czyszczenia ich.

Politura jest powłoką, która jest dość wrażliwa na wysoką temperaturę i wilgoć. Oznacza to, że nie powinno się na jej powierzchni pozostawiać mokrych i gorących przedmiotów. Czyli filiżanki, kubki czy inne naczynia powinny być stawiane zawsze na podstawkach. Właśnie z tego powodu dawniej wszystkie zastawy stołowe miały podstawki.

Podobnie rzecz dotyczy kieliszków z alkoholem, nigdy nie powinny stać bezpośrednio na politurowanym blacie. Wynika to z tego, że politura jest rozpuszczana przez alkohol. W miejscu gdzie na długo pozostanie mokry od spodu kieliszek powstaną plamy.

Jednak jeśli powstaną już przebarwienia, to dobry konserwator zabytków może je usunąć.

Do czyszczenia mebli powinno używać się suchej miękkiej bawełnianej szmatki. Właściwie użytkowane i konserwowane meble z politurą służyć mogą przez wieki.

Do czego jeszcze stosowany jest szelak?
Stonowi on dobre zabezpieczenie przedmiotów pozlacanych na podkładzie z mikstionu, czyli spacjalnie spraparowanego pokostu lnianego z dodatkiem żywic. W celu zabezpieczenia powłoki przed odpadaniem można utrwalić go roztworem szelaku z dodatkiem kredy.
Wszelkie materiały oraz narzędzia do technik pozłotniczych w tym profesjonalne złoto płatkowe można kupić w sklepie art-konserwacja.pl prowadzonym przez firmę Blik z Torunia.

_______
*Politura to roztwór szelaku (wydzieliny czerwców - owadów żyjących w Indiach) i alkoholu, którą tradycyjnie pokrywane są meble. Od 1820 roku z powodzeniem kładziono ją na "wysoki połysk". Jej idealnie równą powierzchnię uzyskuje się przez nałożenie nawet do 140 warstw.

Oferujemy również sprzedaż środków do profesjonalnej konserwacji mebli zabytkowych. Polecane przez nas materiały znajdziesz tutaj »

Przykład konserwacji i rekonstrukcji z naszej pracowni     

 

 

do góry
Copyright © 2001 - 2022 Antaba.pl - Internetowy Portal Sztuki
Kontakt | O nas | Reklama u nas22 | Informacje Prawne | Praca/współpraca pg :: 0.001