Każdy
przedmiot artystyczny zanim zostanie zrealizowany musi być zaprojektowany
i rozrysowany
na papierze. Na tym etapie ogólny pomysł na mebel zaczyna przybierać szczegółowy
plan koncepcyjny i kompozycyjny. Robiąc taki projekt artysta może szybko
zmieniać koncepcje, poszukiwać idealnej
i harmonijnej formy dla krzesła,
stołu czy ramy. Dopiero po zrobieniu kilku czasem kilkunastu rysunków
można znaleźć ten jeden idealny projekt.
Jednak rysunek nie kończy pracy nad samym projektem. Z wybranego szkicu powstaje model w glinie, gipsie czasem w drewnie. Tylko taki projekt daje pełną możliwość oceny wszystkich profili i proporcji formy.
Gdy jest już wybrany odpowiedni projekt artysta zaczyna wyszukiwać najlepszych materiałów do realizacji. Każdy fragment drewna, fornir, okucie jest wybierana do projektu indywidualnie. Daje to możliwość wyboru najlepiej pasujących do siebie materiałów.
Z wybranych materiałów wycinane są fragmenty drewna, które będą użyte do realizacji. Rozpoczyna się długi i żmudny proces rzeźbienia, budowania konstrukcji mebla. Fotografia obok przedstawia ten właśnie moment. Obserwując gliniany model rzeźbiarz wycina tą samą formę w drewnie. Jeśli w którymś z etapów artysta pomyli się i wybierze zbyt dużo materiału będzie musiał zacząć pracę od nowa. Kolejne etapy to polerowanie, czasem barwienie i na końcu politurowanie.
Pomimo ogromnego postępu w technologii, pozyskiwaniu materiałów i nowoczensych narzędzi, perfekcyjnie ręcznie wykonane przedmiony stanowią dekorację najbardziej luksusowych pomieszczeń. Po szlachetne drewno sięgają obok architeków, projektanci wnętrz najbardziej luksusowych marek samochodów, jachtów czy samolotów. Określone odniany drewna orzechowego i mahoniowego połączone ze złotem i srebrem do dzisiaj stanowią najszlachetniejszy materiał wykończeniowy.
W portalu Antaba.pl przedstawiamy meble, które powstały w tradycyjnych technikach oraz z najwyższej klasy materiałów.

Skończona rama secesyjna tutaj >
Projekt, wykonanie: Przemysław Kozłowski
(c) Wszelkie Prawa Zastrzeżone |